Ви напевно чули, що багато людей віддають перевагу вивчення англійської мови по фільмам і серіалам іншим видам навчання. Сьогодні ми хочемо розповісти вам про плюси такого методу, а також запропонуємо ефективні прийоми роботи з відео. Ви дізнаєтеся, як вчити англійську мову по фільмам і серіалам правильно і продуктивно.
Кому варто пробувати вчити англійську мову по фільмам і серіалам? Якщо ваш рівень Elementary і вище, то можете сміливо братися за цей захоплюючий прийом навчання. Навчання по відео особливо сподобається Візуалам - тим, хто любить отримувати інформацію через зоровий канал сприйняття.
Чому вивчення англійської за серіалами і фільмами ефективно?
1. Ви навчаєтеся і розважаєтесь одночасно
Перегляд фільмів і серіалів в оригіналі буде для вас добрим мотиватором, адже дивитися захоплюючі відео можна в перерві між одноманітними вправами на граматику і зубрінням. Крім того, ви отримуєте унікальну можливість побачити новинку кіно або черговий сезон серіалу раніше всіх. Не секрет, що дубляж зазвичай роблять через кілька місяців після виходу картини у світ, та й переклад не завжди буває вдалим. Вивчаючи англійську мову, ви зможете почути справжній голос улюбленого актора або подивитися фільми або серіали, які не переводять на українську (російську) мови.
2. Ви розвиваєте навик сприйняття англійської мови на слух
Перегляд відео англійською - один з кращих способів поліпшення сприйняття англійської мови на слух. Якщо вам спочатку важко вловити, що говорять герої відео, використовуйте субтитри. Якщо щодня приділяти уважному перегляду хоча б 15-20 хвилин (можна розбити відео на уривки), то вже через 2-3 місяці ви почнете розуміти фрази героїв і без субтитрів. Так, вивчення англійської за серіалами і фільмами допомагає «привчити» вуха до різних акцентам і інтонацій мови.
3. Ви збільшуєте свій словниковий запас
Під час перегляду серіалу або фільму можна значно розширити свій лексичний запас. Про значення багатьох слів ви будете здогадуватися з контексту, запам'ятовуючи, в яких випадках використовувати нову лексику. При цьому ви використовуєте оптимальний спосіб вивчення слів і виразів - в контексті. Ви бачите, в якій ситуації герої відео використовують ті чи інші фрази і слова, тому надалі ви будете знати, КОЛИ і ЯК використовувати отримані знання.
4. Ви вчите розмовні форми слів, фразові дієслова і сленг
Герої відео говорять так, як говорять звичайні носії мови. Вони використовують у своїй промові розмовні скорочені форми слів, фразові дієслова і сленгові слова. Тому якщо ви хочете розуміти англійців у нормальному середовищі спілкування, радимо обов'язково дивитися фільми та серіали.
5. Ви навчаєтесь природному спілкуванню
Під час перегляду відео ви слухаєте, як звучить жива зв'язна мова, за якою інтонацією слід розмовляти, де робити логічні паузи і наголоси. У голові засвоюється ця інформація, і поступово ви почнете несвідомо копіювати мову носіїв мови, вживати якісь фрази, дотримуватися їх темпу мови, інтонацій і т. п.
6. Ви вчитесь розуміти гумор носіїв мови
Погодьтеся, наскільки все-таки дивним і незрозумілим іноді здається нам англійський гумор, адже вагома частина жартів заснована на грі слів. Щоб познайомитися ближче з гумором англійців чи американців, дивіться хороші комедії і гумористичні серіали, наприклад «Друзі».
7. Ви вивчаєте особливості іншої культури
Переглядаючи фільм або серіал, можна познайомитися зі звичаями, святами, традиціями або менталітетом носіїв мови. Пригадайте, адже з фільму «Один вдома» ми всі дізналися, що означає для жителів Америки Різдво. А все в тому ж серіалі «Друзі» відмінно показані традиції святкування Дня Подяки.
Як вчити англійську за серіалами і фільмами: прості прийоми
1. Виберіть відповідне за складністю відео
Щоб вчення не перетворилося на муку, вибирайте відповідні матеріали. Нижче приведена таблиця , яка допоможе вам підібрати серіал або фільм в залежності від рівня ваших знань. А щоб правильно визначити свій рівень, радимо пройти відповідний тест на знання англійської мови. Початківцям на рівні Beginner ми пропонуємо зупинитися на спеціальних навчальних відео з навчальних посібників, такі ролики більш доступні для розуміння. А люди з рівнем Advanced можуть дивитися будь-які фільми та серіали. Звичайно, незнайомі слова будуть зустрічатися, але вони не перешкодять вам зрозуміти сюжет. Решті рівням ми рекомендуємо подивитися такі фільми, мультфільми та серіали:
Наведемо приклад уривків з серіалів для учнів з різними рівнями знання англійської мови:
За уривком з серіалу "Extra" студенти з рівнем Elementary зможуть вивчити назви предметів одягу та магазинів, що продають цей одяг, а також корисний оборот I would like.
Завдяки уривку з серіалу "Alf" учні з рівнем Pre-Intermediate почнуть привчати себе слухати природну мова (серіал не навчальний, на відміну від попереднього), а також поповнять свій словниковий запас новою лексикою (get gabbing - спілкуватися, базікати; to be as blind as a bat - бути сліпим, як кажан) та ін.
В уривку з серіалу "Friends" студенти з рівнем Intermediate побачать використання часу Present Continuous для позначення дії, яка відбудеться в майбутньому (I am getting a new brain - мені пересадять новий мозок), також познайомляться з ідіомою fill shoes (виконувати чиюсь роль ) і фразовими дієсловами (to kill off - вбивати когось) і т. п.
За уривком з серіалу "Games of Thrones" учні з рівнем Upper-Intermediate зможуть поповнити свій словниковий запас, вивчать використання умовного способу (I wish I was a monster you think I am).
2. Подивіться знайомий вам фільм
Якщо ви відчуваєте складнощі із сприйняттям мови на слух, радимо дивитися вже знайомі вам фільми. Виберіть собі відео з тих, що вже бачили російською мовою. Так вам буде зрозумілий сюжет і не доведеться постійно тиснути на паузу і звірятися зі словником.
3. Увімкніть субтитри
Буває, що людині досить складно звикнути до звучання незнайомій мові, і навіть знайомі слова уловлюються на слух. Тоді має сенс вдатися до допомоги субтитрів. Ми рекомендуємо використовувати англійські субтитри. З досвіду наших викладачів набагато більшу користь приносить перегляд відео з субтитрами на досліджуваному мові, а не на рідному. Поступово ви почнете розуміти слова героїв і без супровідного тексту, тоді субтитри потрібно буде відключити.
4. Виписуйте і вчіть незнайомі вам слова
Якщо ви хочете не просто розважитися, а ще й отримати користь від перегляду, працюйте зі словником. При зустрічі з незнайомим словом зупиніть відео, відкрийте онлайн-словник і випишіть собі ціле речення з новою лексикою і переклад до нього. Таким чином ви будете вчити слова в контексті, навчитеся вживати їх до місця.
Якщо ви досить часто чуєте якусь фразу або оборот у відео, значить, це часто вживана лексика. Випишіть її собі в словник, вивчіть і постарайтеся вживати в розмові на заняттях англійською або з носієм мови.
5. Переглядайте відео
Якщо у фільмі чи серіалі вам зустрілося досить багато нових слів, і ви хочете добре їх запам'ятати, радимо наступний прийом. Постарайтеся вивчити нову лексику після перегляду, потім почекайте 3-7 днів і переглянете відео. Тільки при цьому не користуйтеся словником і субтитрами. Такий прийом допоможе вам не тільки розширити словниковий запас, а й покращити розуміння мови на слух, якщо ви поки не можете дивитися відео без субтитрів.
6. Наслідуйте носіям мови
Хочете попрацювати над вимовою? Повторюйте фрази за героєм фільму або серіалу. Намагайтеся імітувати не тільки вимова звуків, але й інтонацію, манеру говорити. Це досить цікава вправа, яке можна проробляти з друзями: спробуйте разом розіграти сценку з улюбленого серіалу або блокбастера. І весело, і корисно! Подивіться наступне відео, як старанно наслідує носію мови Стів Мартін!
7. Знайдіть зручний сайт для перегляду відео
Якщо ви бажаєте дивитися фільми або серіали із субтитрами, вам припаде до смаку сайт ororo.tv. На ньому ви можете не тільки дивитися відео, але і вивчати нові слова з субтитрів: натисніть покажчиком миші на невідоме слово в субтитрах, і вам запропонують варіанти його перекладу на російську мову. Однак безкоштовно насолоджуватися переглядом можна всього лише 1:00 в день.
Для тих, хто любить дивитися фільми або кілька серій мильної опери поспіль, є альтернатива - сайт hamatata.com. На ньому вам запропонують дивитися фільми та серіали з субтитрами і без. Якщо вам потрібні субтитри, ви встановлюєте безкоштовне розширення для браузера, після чого будь-яке із запропонованих відео можна дивитися, як на попередньому сайті: читати субтитри, при натисканні на слово спливає його переклад на російську мову. Дивитися фільми та серіали з субтитрами тут можна цілодобово безперервно абсолютно безкоштовно.
8. Використовуйте технічні можливості програвача
Якщо мова героїв серіалу або фільму здається вам занадто швидкою і вам складно сприймати її на слух, скористайтеся функцією уповільнення швидкості програвання. Така опція є майже в кожному сучасному відеоплеєрі. Звук не спотворюється, зате зрозуміти, про що говорять герої відео, буде набагато легше.
Чи не вловили якийсь вислів? Сміливо тисніть на паузу і прослухайте уривок ще раз. Якщо ви дивитеся фільм не тільки для розваги, а й для навчання, то бажано постаратися зрозуміти максимум фраз.
9. Спробуйте дивитися фільми без субтитрів англійською мовою
Як тільки ваші вуха адаптуються до звучання англійської мови, намагайтеся дивитися фільми без субтитрів. Це зручно робити на таких зарубіжних сайтах, як www.primewire.ag і www.solarmovie.is.
10. Дивіться спеціальні навчальні відео
На Youtube представлено безліч відео для тих, хто цікавиться, як вчити англійську за серіалами і фільмами. Ми пропонуємо ознайомитися з наступною серією відео: Movie English. Завдяки роликам з уривками з знайомих усім нам фільмів ви зможете підучити фразові дієслова, влучні вислови й цікаві фрази.
11. Орієнтуйтеся на свої інтереси
Змушувати себе вивчати англійську мову - справа марна і навіть шкідлива. Тому не дивіться те, що вам нецікаво - просто витратите даремно дорогоцінний час. Якщо через 10-15 хвилин ви ловите себе на тому, що відволікаєтеся від перегляду, шукайте те, що цікаво вам. Можливо, вам ближче будуть новини або розважальні ролики, а може, і креативні рекламні відео. Знайдіть «своє» і спробуйте!
12. Використовуйте отримані знання
Ваша праця буде щедро винагороджений підвищенням рівня знання мови тільки за умови, що ви будете активно застосовувати отримані знання. Розмовляйте англійською мовою якомога частіше і намагайтеся вставляти у свою мову нові слова і фрази, почерпнуті з відео. Важко знайти співрозмовника? Прочитайте статтю «Де можна поговорити англійською мовою», з неї ви дізнаєтеся, як легко знайти англомовного друга у своєму місті або Інтернеті.
Всі прийоми роботи з фільмами і серіалами захоплюючі та ефективні. Сподіваємося, вам припаде до смаку вивчення англійської мови по фільмам і серіалам. Однак таке «навчання» хоч і цікаво, але вимагає часу, терпіння і старання, до того ж, улюблений серіал або фільм не допоможе вам заговорити англійською. Ми раді будемо допомогти вам досягти вершин знань!